Datça’da Ödüllü Yazarlarımızın Kitap Tanıtım Toplantısı

Datça Kültür Sanat Dayanışması pandemi nedeniyle ara verdiği etkinliklerine yeniden başladı. 31 Ekim Pazar günü Hızırşah Kültür Evi’nde Datça’nın iki ödüllü yazarı Kamil Erdem ile M. Özgür Mutlu yeni çıkan öykü kitaplarını anlattılar. Bu edebiyat söyleşisini Datça’nın bir başka ödüllü yazarı Ayşegül Çelik yönlendirdi. Söyleşinin ardından Kamil Erdem “Yok Yolcu”, M. Özgür Mutlu da “Dönme Dolap Düşleri” isimli kitaplarını imzaladılar. Öykülerin konuşulduğu etkinliğe yoğun bir katılım oldu.

🛑KAMİL ERDEM

1945’te Erzurum’da doğdu, Erzurum Lisesi’ni bitirdi. Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Edebiyat ve Rus Dili ve Edebiyatı bölümlerinde okudu.80′ sonrasında Tan Seçkisi’nde ve Morköpük’te öyküleri yayınlandı. İlk öykü kitabı Şu Yağmur Bir Yağsa (2016) okurlar ve eleştirmenler tarafından beğeniyle karşılandı. Sel Yayınları tarafından yayınlanan ikinci öykü kitabı Bir Kırık Segâh ile 2019 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazandı. Yeni yayınlanan son kitabı “Yok Yolcu” beğeniyle okunuyor.

🛑M.ÖZGÜR MUTLU

1981 Manisa doğumlu. Lisans ve yüksek lisans öğrenimini ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. 2011 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’nün öykü dalında sahibi oldu. Van Gölü Ekspresi isimli öykü kitabı Varlık Yayınları’ndan 2011’de, Karton Ev isimli ikinci öykü kitabı NotaBene Yayınları’ndan 2016’da çıktı. 2018’de “Dünya’nın Çivisi” öykü kitabını Sel Yayıncılık yayınladı. Son kitabı “Dönme Dolap Düşleri” ise İthaki tarafından basıldı.

🛑AYŞEGÜL ÇELİK

1968 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde öğrenim gördü. Yüksek lisansını, yine Hacettepe Üniversitesi’nde sosyal antropoloji üzerine yaptı. Öykü, şiir ve makaleleri; Varlık, Milliyet Sanat, Hürriyet Gösteri, kitaplık, Bütün Dünya, akşamlık, Kent ve Gençlik ve Bireşim gibi dergilerde yayımlandı. Drama yazarlığının yanı sıra, televizyonda yayımlanan bir çocuk programının senaryosunu üstlendi; radyo oyunları TRT tarafından ödüllendirildi. Ayrıca; Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Kaynanam Nasıl Kudurdu romanından yaptığı uyarlama, 2009-2010 sezonunda Devlet Tiyatroları tarafından sahnelendi. 2002-2007 yılları arasında ise Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda, dünya edebiyatı dersleri verdi. 2009 yılında, Şehper, Dehlizdeki Kuş adlı öykü kitabıyla Notre Dame De Sion Edebiyat Ödülleri’nde mansiyon aldı; Kağıt Gemiler isimli öyküsü ise 2010 yılında Yunus Nadi Ödülleri’ne layık görüldü. Kadın Öykülerinde Ankara ve Belki Varmış Belki Yokmuş gibi çok yazarlı projelerde de öyküleri bulunmakta.